Porovnání světel Chihiros WRGB 2 a Chihiros A601

Autor: Tomáš Ranocha

 IMG_0862

V poslední době se LED světla stala hitem ve světě akvaristiky a není se čemu divit. V minulosti se používalo hlavně zářivkové osvětlení, které bylo často náročné na energii a prostor. Předností současných LED světel je úspora energie vůči množství dodaného světla. To ovšem není hlavní výhodou, protože pokud to s naším koníčkem myslíme vážně, nějaký ten watt navíc nás už nerozhodí :-) I tak může být ale úspora v delším časovém intervalu znatelná.
             Jako hlavní výhodu lze považovat možnost regulace výkonu a při použití kontroléru také nastavení postupného automatického rozednívání/stmívání. U RGB světel je navíc možná barevná regulace.

V tomto případě lze některá dnešní světla propojit s mobilní aplikací a vše kompletně nastavit (automatické zapnutí / vypnutí, barevné podání, postupné přidávání intenzity atd.).

V neposlední řadě je nutné vyzdvihnout také životnost LED světel, která je násobně delší než u světel výbojkových nebo zářivkových.

 

Chihiros A601

Jedná se o základní model výrobce Chihiros a je vstupní branou ke kvalitnějším LED světlům. Za poměrně nízkou částku získáte solidní základ nad vaše akvárium. Jeho konstrukce není nikterak složitá. Prakticky se jedná o hliníkový profil, který má k sobě připevněny LED pásky osazené bílými diodami SMD 0,33W HCRI. Jednotlivé segmenty jsou děleny po 4 cm dlouhých kusech. Světlo je výrobcem dodáváno s adaptérem a nožkami z průhledného plexiskla. Výrobce, bohužel, standardně v balení nedodává kit pro zavěšení nad akvárium pomocí ocelových lanek.

Toto světlo bohužel nelze samostatně ovládat pomocí mobilní aplikace a je nutné dokoupit Bluetooth kontroler (k objednání zde). V tomto případě již je možné světlo mobilem ovládat, ale musíme se spokojit jen s nastavením času pro zapnutí/vypnutí s podporou postupného rozednívání/stmívání.

Barevné podání je přímo úměrné ceně a použitým LED páskům. Bylo by troufalé požadovat po základním modelu výrazné podání červených a zelených barev. Světlo svítí pouze bílou barvou se žlutým nádechem. Ovšem i přesto zvládá uživit i náročnější rostliny. Samozřejmě při rozumné hloubce vodního sloupce. Maximum pro kobercové rostliny je dle mých zkušeností 45 cm.

Těleso světla se také poměrně silně zahřívá. Přispívají k tomu jeho malé rozměry a plytké žebrování. Velkou roli také hraje skutečnost, že LED pásky jsou jen vsunuty do kolejniček v profilu a tepelně vodivé spojení je nedostatečné.

 

Technické specifikace:

  • rozměry: 60 x 6 x 1 cm
  • Počet diod: 117 ks
  • Světelný tok: 5800 lm
  • Příkon: 39 W

 

 

Chihiros WRGB 2

Jedná se o nový model představený v roce 2020 a toto světlo již lze považovat za kvalitní a hlavně velice vhodné pro náročnější rostliny a celkově aquascaping. Oproti A601 je o obrovský kus dále téměř v jakémkoliv ohledu.

V balení výrobce přidává kovové, výškově stavitelné nožky, které mnohem bezpečněji drží na stěnách akvária, imbusový klíč k jejich nastavování a adaptér do zásuvky. Kit pro zavěšení nad akvárium opět chybí. Ovšem, aspoň možnost regulovat výšku nožek tento handicap vyvažuje.

Světlo se již neskládá z obyčejných LED pásků, ale ze samostatných WRGB LED diod. Tímto krokem docílil výrobce mnohem lepšího odvodu tepla a hlavně možnosti regulace barevného podání.

            Veškeré nastavení se odehrává přes mobilní aplikaci bez nutnosti přikoupení Bluetooth adaptéru. Již samotné světlo má Bluetooth rozhraní integrováno. Možností nastavení je velice hodně, protože skrz aplikaci je lze ovládat červený, zelený a modrý kanál světla, barevnou teplotu, intenzitu a samozřejmě i automatické zapnutí/vypnutí včetně postupného rozednívání/stmívání. Aplikace disponuje manuálním režimem, kde si lze vše nastavit přesně podle sebe, nebo jednoduchým průvodcem, kde si zvolíte čas zapnutí, interval rozednívání/stmívání a délku svícení. Nakonec nastavíte barevné podání podle vašich preferencí a vše je připraveno. Aplikace je k dispozici jak pro iOS, tak pro Android. Jednu věc bych aplikaci (pro iOS) vytkl, a sice časté odpojování od světla. Když aplikaci spustíte, normálně světlo najde a lze s ním pracovat. Pak ale stačí aplikaci minimalizovat a po pár minutách opět otevřít a aplikace tvrdí, že se nemůže spojit se světlem. Toto lze řešit tím, že aplikaci úplně ukončíte a opět otevřete. Pak vše zase funguje jak má. Pevně věřím, že je to jen otázka vývoje aplikace a vývojáři tuhle chybu brzy opraví.

Barevné podání světla je zde zcela na jiné úrovni než u A601. Červená dokáže být sytě červená, přičemž zbytek barev má pořád přirozený odstín. Rostliny pod světlem nejen vypadají skvěle nasvícením, ale samy se postupem času vybarvují mnohem sytěji. Světlo si můžete nastavit i na noční svícení, kdy svítí jen modrá barva s menší intenzitou. Nemá úplně cenu se rozepisovat o superlativech barevného podání tohoto světla. Posuďte sami z porovnání fotografií.

Světlo také výrazně méně hřeje, a to díky jeho většímu kovovému profilu s výrazně hlubším žebrováním pro odvod tepla.

Hlubší žebrování s sebou nese další výhodu. Výrobce prodává stínítka, která lze zaháknout do žebrování a světlo pak neoslňuje okolí akvária. Toto lze ale vyřešit i nastavením nožek u přední strany a nakloněním světla směrem dopředu, jak lze vidět na fotografiích.

 

Technické specifikace:

  • rozměry: 60 x 14 x 2 cm
  • Počet diod: 60 ks
  • Světelný tok: 4500 lm
  • Příkon: 67 W

 

Závěr

Dobrou volbou jsou obě světla. Pokud jste absolutní začátečník, neuděláte chybu pořízením modelu A601. Většinu vašich potřeb vám světlo pokryje bez nutnosti utrácet větší částky.

Pokud to ale s akváriem myslíte aspoň trošku vážně, rozhodně doporučuji pořídit rovnou WRGB 2. Rozdíl je bez nadsázky obrovský a časem tohle světlo (nebo obdobné) nakonec stejně pořídíte. Toto byl i přesně můj případ. Proto jsem se pustil do porovnání a mám k dispozici obě světla.

Ze své zkušenosti raději doporučuji chvíli se zakládáním akvária počkat, došetřit peníze, a rovnou pořídit kvalitnější světlo WRGB 2.

Nabídku akvarijních světel naleznete zde.