Sestavení CO2 setu do 550 Kč

Autor: Zdeněk Polách

Velmi často se nás ptáte, zda je CO2 pro rostliny nezbytné a jestli bude rozdíl v růstu a vzhledu opravdu tak viditelný.

Pokud vám akvaristický rozpočet nedovoluje větší investici, není nic lehčího, než si na vyzkoušení vše sestavit svépomocí. :-)

 

Co budete potřebovat?

  1. Bazarový/použitý sodovkovač ( Sodastream). Mě se ho podařilo koupit na marketplace za 400 Kč včetně z poloviny plné tlakové láhve. Pokud ho již máte doma, je nejdražší položka vyřešena. :-)
  2. Akvarijní silikon - 29 Kč
  3. 1 metr hadičky 4/6 - 30 Kč
  4. 2 x akvarijní přísavka 14 Kč
  5. 500 ml voda v PET láhvi 4 kč
  6. Zpětný ventil 29 Kč
  7. Elektrikářská stahovací páska, špagátek nebo cokoli jiného pro fixaci hadičky.

 

IMG_1143

Jak na to ?

1. Ostrým nožem (nůžkami) rozpůlíme PET láhev. Dále budeme používat pouze spodní rovnou část, do které si zkusíme nalít vodu v objemu budoucího předpokladu přidávání CO2 viz tabulka níže. Toto místo si můžeme zaznačit drobnou rýhou.

IMG_1151

 

2. Cca 1 cm od hrany řezu vytvoříme dva otvory, kterými prostrčíme plastové části přísavek a následně na ně nacvakneme samotné přísavky.

IMG_1156

 

3. V jednom z nejvyšších částí láhve vytvoříme otvor, který bude cca odpovídat průměru hadičky. Hadičku prostrčíme a na jejím konci uchytíme elektrikářskou stahovací pásku, která bude v budoucnu chránit před nechtěným vytržením hadičky. Celé okolí stahovací pásky potřeme akvarijním silikonem a přitlačíme k otvoru v láhvi. Pro dokonalé utěsnění potřeme akvarijním silikonem i vnější část a necháme cca 2 dny schnout.

 IMG_1164

IMG_1167

 

4. Nádobu vložíme do akvária pod hladinu hadičkou vzhůru a zafixujeme pomocí přísavek ke sklu. V případě použití méně kvalitních přísavek může nastat uvolňování nádoby. To lze vyřešit použitím více přísavek, zatížením nádoby, případně jiné fixace dle vaší fantazie.

 IMG_1098

 

5. Hadičku rozstřihneme na dvě části, mezi které vložíme zpětný ventil, který zabraní zpětnému chodu CO2 a případnému zavodnění soustavy. Konec připojíme k Sodastreamu.

IMG_1170_2

 

6. Stisknutím Sodastreamu naplníme nádobu CO2 až do požadované úrovně. CO2 přidáváme každý den nejlépe před rozsvícením světla. Tabulka níže je pouze orientační a je potřeba zohlednit specifika každé nádrže. Pro lepší odhad úrovně nasycení doporučuji použití tzv. dropcheckeru

 

Velikost nádrže Objem přidávaného CO2
10 litrů 40 mililitrů
20 litrů 80 mililitrů
30 litrů 100 mililitrů
60 litrů 150 mililitrů